Sedam mjeseci nakon tragične smrti sedmogodišnjeg dječaka iz Sv. Filip Jakova Roka Begonje, koji je preminuo u zadarskoj Općoj bolnici od septičkog šoka uzrokovanog šarlahom, Općinsko državno odvjetništvo u Zadru donijelo je rješenje o provođenju istrage protiv 65-godišnjeg liječnika Darka Radmana zbog postojanja osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo protiv zdravlja ljudi nesavjesnim liječenjem.
Postoji, naime, osnovana sumnja da je 65-godišnjak kao dežurni pedijatar oko 10 sati 15. veljače ove godine u zadarskom Domu zdravlja, nakon što je zbog pogoršanja zdravstvenoga stanja dječak dovezen u pedijatrijsku ambulantu Hitne pomoći, propustio obaviti hitni medicinski premještaj djeteta u Opću bolnicu Zadar na hospitalizaciju i daljnje pretrage kao i propisati mu adekvatnu terapiju za liječenje šarlaha.
Osnovano se sumnja da je liječnik znao da je djetetu prethodno 13. veljače dijagnosticiran šarlah, da pije lijek Sumamed, da je febrilno, otežano diše, povraća, da ima problema s mokrenjem (o čemu su ga upoznale majka i baka djeteta koje su bile u pratnji), te vidio da je koža djeteta blijedoplave boje kao i da su simptomi, a posebno respiratorne smetnje unatoč terapiji Sumamedom, nedvojbeno ukazivali na sumnju na pogoršanja zdravstvenog stanja djeteta i upalu pluća.
Unatoč tome prema djetetu nije primijenjena adekvatna terapija za liječenje šarlaha, zbog čega mu je umjesto lijeka Sumamed bilo nužno propisati penicilinski ili cefalosporinski antibiotik za mišićnu ili vensku primjenu.
Zbog svega toga, 16. veljače 2015. došlo je do teškog pogoršanja dječakovog zdravstvenog stanja te je on 16. veljače unatoč njegovom hitnom smještaju u Jedinicu intenzivne njege Opće bolnice Zadar u 7.25 sati, te svim poduzetim hitnim liječničkim radnjama i mjerama, preminuo istog dana u 14 sati.
Priča o neshavatljivoj smrti dječaka dospjela je u javnost nakon što je “Slobodna Dalmacija” zahvaljujući obiteljskom prijatelju došla u posjed dokumenata koji su demantirali vodstvo zadarske Opće bolnice i liječnike koji su isprva tvrdili kako je dječaku pružena sva potrebna pomoć, ali mu zbog nesretnog spleta okolnosti i razarajuće bakterije nije bilo spasa.
Iako u bolnici tvrde kako je dječak k njima došao tek u ponedjeljak, na dan kad je umro, Roko je u pet dana bolesti bio četiri puta u rukama pedijatara, na vratima dvije hitne i jednom na odjelu pedijatrije u Zadru.
Ne samo da nitko od njih dječakovo stanje nije shvatio dovoljno ozbiljno da ga zadrži u bolnici nego mu nisu napravljene čak ni obične pretrage.
Izvor: SD/ZDanas