Ministar financija Boris Lalovac u nedjelju je u Zadru potvrdio kako će država snažno odgovoriti ako banke ne budu poštovale zakone kojima se krediti u švicarskim francima konvertiraju u eurske. Iako je zakon u primjeni od 30. rujna, dvije su banke već podnijele Ustavnom sudu zahtjev za procjenom ustavnosti, što je donijelo nove strepnje za 53.000 građana s kreditnim zaduženjima u francima koji su obuhvaćeni konverzijom.
– Čekat ćemo odluku Ustavnog suda. Kakva god ona bila, mi se u to nećemo miješati jer pravosuđe mora odluke donositi samostalno i neovisno. Ali ono što mi znamo jest da ako se dogodi bilo što drugačije od ovog zakona koji smo donijeli, država ima na raspolaganju uvođenje poreza na aktivu banaka i mi ćemo građane zaštititi. Ipak, nadam se da će Ustavni sud donijeti nezavisnu i samostalnu odluku – kazao je Lalovac koji je u Zadru, pred punom dvoranom hotela “Kolovare”, s građanima sudjelovao na tribini o gospodarskom rastu.
Na pitanje jesu su banke počele kontaktirati klijente i provoditi konverziju, Lalovac je rekao kako iz nekoliko najvećih banaka zna da užurbano rade na pripremi novih otplatnih planova.
– Ne znam jesu li počeli kontakti s klijentima, bitno je samo da banke poštuju zakone. Bio sam u kontaktu s predsjednicima uprava nekoliko banaka i vrlo jasno sam rekao da im se zakon može ili ne mora sviđati, ali da ga moraju poštovati. Iznad Sabora ne mogu biti, a ako žele, svoju pravnu bitku mogu nastaviti preko drugih sudova.
– U ponedjeljak ću biti na Vijeću ministara financija i jedna od točaka, osim izbjegličke krize, jest i švicarski franak u Hrvatskoj. Ne znam koliko je baš Europskoj komisiji bitno da franak bude toliko važna točka, ali očito jest. Ali ja ću vrlo jasno reći u kakvom su stanju hrvatski građani, vrlo ću aktivno braniti njihove interese.
Zanima me što će talijanski i austrijski ministri financija reći kad ih pitamo mogu li oni otplaćivati ovakav model koji su ponudili hrvatskim građanima. U Hrvatskoj je postojalo 30-ak banaka, ali samo je njih pet-šest, uglavnom baš talijanske i austrijske, nudilo ovakve kredite. Zašto? Je li to bila njihova politika širenja na Hrvatsku i ostvarivanja ekstra profita? Ako su u pitanju ekstra profiti, onda neka snose određeni dio rizika. Problem je samo što rizika za njih uopće nije bilo: oni su u Hrvatsku unijeli eure, a tako će im sada građani i vratiti – eure.
Na pitanje kako komentira najave HDZ-a o smanjivanju PDV-a na 23 posto, Lalovac je rekao:
– Smanjivanje PDV-a znači određeni dio marže koji trgovci mogu uzeti sebi, a to ne znači da će smanjiti i cijene građanima. Mi ćemo vjerojatno ići u promjene poreznih razreda, podignuti neoporezivi dio na 3000 kuna, u svakom slučaju, idemo na povećanje dohotka jer ta mjera daje rezultate koje PDV ne može dati – rekao je Lalovac koji je u zadarskim Kolovarama dočekan srdačno s velikim pljeskom, a brojne građane na tribini zanimalo je mnoštvo toga: od rada porezne inspekcije, kako će se pomoći poduzetnicima poreznim rasterećenjima, kako će se vratiti nagomilani državni dug i ima li država snage za borbu s bankama. Jedan građanim mu se čak i zahvalio što je u Zadar došao obučen u bijelu boju kao pravi Hajdukovac. I zaista, ministar je nakon tribine u Zadru produžio na Hajdukovu utakmicu s Istrom na Poljud.
ZDdanas/Zadarski.hr