EUROPSKA komisija danas je donijela osam odluka o povredi prava zbog nepotpunog prenošenja i provedbe zajedničkog europskog sustava azila. Odluke se odnose na Grčku, Hrvatsku, Italiju, Maltu i Mađarsku (vidjeti IP/15/6228). Mjere koje se danas pokreću uslijedile su nakon 40 odluka donesenih 23. rujna 2015 o povredi prava zbog mogućeg ili stvarnog kršenja zakonodavstva EU-a u području azila, uz 34 i dalje neriješena predmeta. Komisija će nastaviti brzo i učinkovito provoditi postupke zbog povrede prava kako bi se osigurala potpuna usklađenost sa zakonodavstvom EU-a u tom području, javlja Predstavništvo Europske komisije u Zagrebu.
Komisija danas poziva Grčku, Hrvatsku i Italiju na ispravnu provedbu Uredbe o Eurodacu (Uredba (EU) br. 603/2013), kojom se omogućuje učinkovito uzimanje otisaka prstiju tražitelja azila i prijenos podataka u središnji sustav Eurodaca unutar 72 sata. Učinkovita provedba Uredbe o Eurodacu ključna je za funkcioniranje Dublinskog sustava i programe premještanja EU-a. Europska komisija uputila je u listopadu službene dopise Grčkoj, Hrvatskoj i Italiji. Ni nakon dva mjeseca ti se problemi nisu učinkovito riješili. Europska komisija stoga je danas odlučila uputiti službene opomene Grčkoj, Hrvatskoj i Italiji, što je prvi korak postupka zbog povrede prava.
Komisija poziva i Grčku i Maltu da izvijeste o nacionalnim mjerama koje su poduzete u cilju potpunog prenošenja Direktive o postupcima azila (Direktiva 2013/32/EU), kojom se utvrđuju zajednički postupci za priznavanje i oduzimanje međunarodne zaštite, i Direktive o uvjetima prihvata (Direktiva 2013/33/EU), kojom se uređuje pristup uvjetima prihvata za tražitelje azila dok čekaju razmatranje svojih zahtjeva. Grčka i Malta još nisu obavijestile Komisiju o poduzimanju potrebnih mjera prenošenja. Komisija je 23. rujna 2015. uputila službene opomene Grčkoj, Malti te 16 drugih država članica u vezi s Direktivom o postupcima azila. Tog su datuma službene opomene upućene Grčkoj i Malti te 17 drugih država članica u vezi s Direktivom o uvjetima prihvata. Unatoč tim opomenama Grčka i Malta još nisu obavijestile Komisiju o mjerama za prenošenje. Stoga je Komisija danas odlučila uputiti „obrazložena mišljenja” objema državama članicama u pogledu obje Direktive.
Sljedeći koraci
Službene opomene prvi su službeni korak postupka zbog povrede prava. Nakon primitka službene opomene države članice imaju rok od dva mjeseca za odgovor, a u slučaju neizvješćivanja moraju obavijestiti Komisiju o nacionalnim mjerama za prenošenje.
U nedostatku zadovoljavajućih odgovora ili obavijesti o nacionalnim mjerama Europska komisija može odlučiti uputiti obrazložena mišljenja, što je drugi korak u postupku zbog povrede prava. Nakon što države članice prime obrazložena mišljenja, imaju rok od dva mjeseca za odgovor Komisiji u kojem navode mjere koje su poduzete kako bi se osiguralo potpuno prenošenje ili usklađivanje nacionalnog zakonodavstva s pravom EU-a. Ako to ne učine, Komisija može odlučiti uputiti te države članice Sudu Europske unije.
U slučajevima u kojima nije poslana obavijest o nacionalnim mjerama za prenošenje Komisija može predložiti Sudu izricanje financijskih sankcija.
Raste pritisak na zemlje koje odbijaju primiti izbjeglice
Istovremeno, njemačka vlada povećava pritisak na one zemlje Europske unije koje ignoriraju dogovor o raspodjeli izbjeglica te traži osnivanje fonda u koji bi zemlje koje ne primaju izbjeglice uplaćivale sredstva za njihovo zbrinjavanje u drugim zemljama EU-a, rekao je u četvrtak njemački ministar za pomoć zemljama u razvoju Gerd Mueller (Kršćansko-socijalna unija CSU).
“Tko nije spreman primiti izbjeglice mora uplatiti u fond iz kojeg bi se financiralo smještaj za izbjeglice u drugim zemljama. To je najmanje što ove zemlje mogu učiniti”, rekao je Mueller za državni servis ZDF. On je istodobno žestoko kritizirao činjenicu da se dogovor EU-a o raspodjeli 160.000 izbjeglica iz prenatrpanih smještaja u Grčkoj i Italiji ne poštuje.
“Od 160.000 izbjeglica dosad je raspoređeno samo 160. To je nevjerojatno”, smatra ministar u vladi Angele Merkel. Mueller je predložio osnivanje posebne EU agencije koja bi se brinula o tomu da se zaključci koje donesu šefovi država i vlada i provedu u djelo.
“Nama je potrebna jedna operativna jedinica u Bruxellesu. Odgovornost leži u rukama Europske komisije”, zaključio je Mueller.
Političari vladajuće demokršćansko-socijaldemokratske koalicije posljednjih su dana intenzivirali svoje napade na zemlje Europske unije koje se opiru primitku izbjeglica, a istodobno primaju velikodušnu pomoć iz Bruxellesa. I vicekancelar, predsjednik Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD) Sigmar Gabriel se založio za smanjenje pomoći zemljama koje ne primaju izbjeglice, a koriste novac iz EU fondova.
“Nitko ne može očekivati da ćemo u Europi nastaviti kao do sada, ako se ne uspijemo dogovoriti oko izbjeglica”, rekao je Gabriel.
Index.hr/ZDanas