Zaduženost u svijetu dostigla rekordne razmjere


Najviša vrijednost ukupnoga svjetskog duga nadmašena je u 2019. godini i to znatno prije njenog isteka – već u devetom mjesecu 2019. godine, piše CNN.

Svjetski dug je porastao na skoro 253 bilijuna dolara do rujna prošle godine, stoji u izvještaju Instituta za međunarodne financije (IIF). Time je udio globalnog duga u ukupnom BDP-u dostigao kotu 322%, čime je nadmašena 2016. kao rekordna godina u kojoj je udio duga u BDP-u bio najveći.

Više od polovice ovog broja akumulirano je s razvijenih tržišta poput SAD-a i Europe – njihov udio duga u BDP-u iznosi nevjerojatnih 383%.

Dug u SAD-u i Australiji stalno na visokoj razini

Za ovo stanje postoji dosta krivaca. Zemlje poput Novog Zelanda, Švicarske i Norveške imaju sve veću zaduženost stanovništva, dok je državni dug u SAD-u i Australiji stalno na visokoj razini.

Kineski odnos duga prema BDP-u približava se stopi 310%. Tvrtke u Kini su tijekom 2017. i 2018. godine bile pritisnute kako bi smanjile svoje zaduživanje. Međutim, u 2019. godini ponovno je zabilježen značajan rast, navodi se u izvještaju Instituta.

Ovako veliki svjetski dug predstavlja realni rizik za globalnu ekonomiju, posebno zbog predviđanja Instituta da se u 2020. godini očekuje dodatno povećanje. Prema procjenama, dug će u prvom kvartalu 2020. premašiti iznos od 257 bilijuna dolara.

Federalne rezerve su tijekom prošle godine tri puta snižavale kamatne stope, a referentna stopa Europske središnje banke i dalje se nalazi na najnižoj razini još od financijske krize. Usprkos povoljnim uvjetima za pozajmice, rizik refinanciranja je golem.

Klimatske promjene

U 2020. godini očekuje se dospijeće više od 19 bilijuna dolara pozajmica ili obveznica, a malo je vjerojatno da će se sav novac vratiti ili refinancirati.

Drugo pitanje koje se postavlja u izvještaju jest financiranje nužnih akcija po pitanju klimatskih promjena.

Za provođenje plana Ujedinjenih Naroda vezanih za infrastrukturna ulaganja u životnu sredinu potrebno je izdvojiti 42 bilijuna dolara u sljedećih 10 godina. Države s ograničenom mogućnošću za zaduživanje mogu se suočiti s ozbiljnim poteškoćama u ispunjavanju obaveza iz ovog plana.

https://twitter.com/CarlosFCamargo1/status/1217160394004824064


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.