Proces uvođenja eura u Hrvatskoj će se ipak odvijati planiranim tijekom i unatoč korona-krizi koja je izazvala poremećaje, vjeruje agencija Fitch koja je prije dva mjeseca iznijela mogućnost odgode ulaska Hrvatske u tečajni mehanizam ERM II.
Kako piše Jutarnji list, posljednje izvješće o stanju hrvatske ekonomije iznosi očekivanja da će europske institucije nastaviti s procesom pristupa tečajnom mehanizmu i bankovnoj uniji. Hrvatska će u trećem tromjesečju, tijekom ljetnih mjeseci, formalno završiti ulazak u bankovnu uniju i ERM II, što je čekaonica za eurozonu u kojoj mora provesti najmanje dvije i pol godine, očekuje rejting agencija.
Određivanja tečaja kuna-euro
Što se tiče Hrvatske “domaće zadaće”, Vlada je prije mjesec dana izvijestila da je ispunila akcijski plan od 19 reformskih mjera, dok je ovih dana HNB izvijestio da je pet banaka uspješno prošlo test kontrole kvalitete njihove imovine koju je provela Europska centralna banka. Kako javlja Jutarnji list, prema izjavama hrvatskih čelnika, Vlada će uskoro obavijestiti europske institucije o provedbi svih mjera, a ECB bi trebao upoznati zemlje članice eurozone o rezultatima procjene kvalitete imovine pet hrvatskih banaka.
Pozitivan odgovor ECB-a očekuje se do sredine srpnja te nakon toga procedura nalaže slanje formalnog zahtjeva za ulazak u ERM i uspostavu bliske suradnje HNB-a i ECB-a. Prema neslužbenim informacijama Jutarnjeg lista, proces bi trebao biti završen narednih mjeseci. Nakon ulaska Hrvatske u ERM II, to će ponajprije značiti određivanje tečaja po kojem će se u budućnosti obaviti zamjena kune za euro, kao i raspon dopustivih fluktuacija oko središnjeg pariteta.
S druge strane brojni domaći ekonomisti tvrde da Hrvatske ne smije žuriti s uvođenjem eura. Pogotovo uslijed neizvjesnosti s pandemijom korone.
Prof. Ivan Lovrinović, koji se već 30 godina bavi pitanjem monetarne politike, tvrdi da ćemo uvođenjem eura dobiti europske cijena, ali da će nam ostati hrvatska primanja.
‘Za razliku od HNB-a i Vlade koji zajedno rade na jednoj propagandnoj akciji da uvjere hrvatske građane da što prije treba uvesti euro i koji tvrde da se neće ispuniti strahovi kako ćemo imati europske cijene a hrvatska primanja, mi tvrdimo ćemo imati upravo to. Najgore bi prošli umirovljenici, radnici i izvoznici, a najbolje bankari koji uvoze kredite i uvoznici, kaže Lovrinović.
Zadnji čavao u lijes hrvatske ekonomije
‘Želim naglasiti da ako se uvede euro u ovakvoj situaciji destabilizirane Europske unije i velikih strukturnih problema i neravnoteža koje imamo u Hrvatskoj, to bi zaista bio zadnji čavao koji bi se zabio u lijes hrvatskog gospodarstva i mi bi krenuli ubrzano putem Grčke, poručuje.
Zanimljivo je da njegovo mišljenje dijeli i nobelovac, ekonomist Joseph E. Stiglitz:
“Pričekajte da se projekt eura dovrši prije nego što ga uvedete umjesto kune”, poručio je nedavno poznati ekonomist.
No, Plenkovića kao i njegovu vladu to izgleda da ne brine.
Jedino što bi ih u njihovom naumu moglo zaustaviti su parlamentarni izbori i debakl na njima.