ZABRANJEN IZLOV Kod 51-godišnjaka pronađeno 5 PVC kanti s trpovima


Policijski službenici Postaje pomorske i aerodromske policije Zadar su u koordiniranom inspekcijskom nadzoru s ribarskom inspekcijom Ministarstva poljoprivrede zatekli hrvatskog državljanina kojeg se sumnjiči za počinjenje prekršaja iz domene Zakona o morskom ribarstvu

Jučer oko 15.30 sati u Vrsima policijski službenici su zaustavili osobno vozilo Mercedes riječkih registarskih oznaka s kojim je upravljao 51-godišnjak, a kojom prilikom je u vozilu pronađeno 5 PVC kanti u kojima su se nalazili trpovi, vrsta morskih organizama, čiji izlov je zabranjen jer se nalaze u trajnom lovostaju.

Provedenim daljnjim nadzorom u suradnji s ribarskom inspekcijom utvrđeno je kako je 51-godišnjak istog dana, nešto ranije u moru kod mjesta Vrsi, koristeći se ronilačkom opremom, iz mora izlovio 81,34 kilogram morskih trpova. Također je utvrđeno da ne posjeduje potrebite dozvole ( povlasticu za gospodarski ribolov), a isto tako da je trpove iz mora sakupljao za vrijeme dok je na snazi lovostaj/zabrana izlova te vrste morskih organizama sukladno Pravilniku o lovostaju trpova (Holothuroidea), čime je počinio prekršaj iz članka 12. stavka 1. točke 4. Zakona o morskom ribarstvu (Narodne novine 62/17, 14/19), a vezano za članak 1. Pravilnika o lovostaju trpova (Narodne novine broj 29/18) te prekršaj obavljanja gospodarskog ribolova bez važeće povlastice iz članka 42. stavka 1. točka (a) i članka 3. stavka 1. točka (a) Uredbe Vijeća (EZ) br. 1005/2008.

Na temelju članka 76. a i članka 228. stavak 3., a vezano na članak 183. stavak 1 točka 4. Prekršajnog zakona (NN 107/07, 39/13, 157/13, 110/15, 70/17 i 118(18) tijekom nadzora oduzeti su morski organizmi i ronilačka oprema o čemu je izdana Potvrda o privremeno oduzetim predmetima sukladno članku 70. stavku 1. Zakona o morskom ribarstvu (NN 62/17; 14/19). S obzirom da u trenutku preuzimanja trpovi nisu bili živi, naknadno su neškodljivo uklonjeni o čemu je sastavljena službena zabilješka, a oduzeta ronilačka oprema je na čuvanju u prostorijama Ministarstva poljoprivrede te će se protiv počinitelja pokrenut prekršajni postupak.

Vrijednost 1 kilograma ove zaštićene vrste prema Pravilniku o kriterijima za utvrđivanje naknade šteta počinjenih ribama i drugim morskim organizmima, iznosi 500,00 kuna.

Foto: Ministarstvo poljoprivrede


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.