Čak 40 posto građana pravosuđu daje čistu ‘jedinicu’. Najveći problem je – korupcija!


Koliko građani vjeruju hrvatskom pravosuđu? Bilo je to glavno pitanje istraživanju koja je agencija Promocija plus provela za RTL na 1300 ispitanika od 31. ožujka do 3. travnja. Građani u pravosuđe nemaju povjerenja, potvrđuju i rezultati istraživanja. Građani su u istraživanju davali ocjene.

Najčešća ocjena je jedinica (39 posto), što znači da gotovo 40 posto građana nema baš nikakvog povjerenja. Iznimno nisku razinu povjerenja iskazali ste i kroz dvojku (15,3 posto) i trojku (13 posto), desetak posto je negdje između, pa su odabrali petice (10,2 posto), a potpuno povjerenje odnosno desetku (0,7 posto) odabralo je manje od 1 posto ispitanika! Po biračkom tijelu stranaka najveće povjerenje imaju HDZ-ovi birači (ocjena 4,17), ali i oni su bliže nepovjerenju.

Najveći problem je korupcija

A zbog čega je tome tako? Korupciju uvjerljivo najčešće ispitanici navode kao najveći problem pravosuđa, njih čak – 60,8 posto. Slijede loši zakoni (9,2 posto) pa neujednačena sudska praksa (7,3 posto), loši i nestručni suci (5,2 posto), a onda i trajanje suđenja (4,5 posto) koja se, znamo, zna protegnuti godinama, a i desetljećima!

Dio ispitanika kao problem navodi niske plaće (2,2 posto) koje odbijaju kvalitetne suce, zatim način izbora i reizbora sudaca (1,7 posto), a jedan od razloga za ispitanike je i loš Vrhovni sud (1,4 posto) oko čijeg se čelnog mjesta lome koplja između premijera i predsjednika.

Neovisnost sudaca

Ispitanici problem detektiraju i u deficitu neovisnosti sudaca. Da nisu neovisni smatra 64,1 posto građana. Gotovo četvrtina smatra da jesu, ali ne u potpunosti (22,9 posto) dok ih potpuno neovisnima (4,6 posto) vidi manje od 5 posto ispitanika! Kada se prisjetimo samo zadnjeg primjera Zdravka Mamića i njegovog druženja sa sucima koji su mu sudili, a i plaćanja njihovih računa za odmor – ovakvi rezultati ne čude.

Zašto građani smatraju da su suci neovisni?

Zbog čega ili zbog koga građani smatraju da suci u Hrvatskoj nisu neovisni? Najčešće za pritisak prstom upiru u političare, stranke i vlade (46,9 posto). Nešto više od 11 posto smatra da pritisak na suce vrše mediji (11,3 posto), slijede drugi suci i sudačka organizacija (10,9 posto), pa odvjetnici (9,5 posto) i ulica odnosno grupe za pritisak (8,2 posto).

Ukupno gledajući očito je da oni zbog kojih pravosuđe postoji i koji na kraju krajeva kroz poreze i plaćaju njegovo funkcioniranje rezultatima nisu zadovoljni. A osim puno priča i glasnih kritika onih koji mogu mijenjati stvari i onih koji su bili na pozicijama, a nisu ih promijenili – konkretnih pomaka nema na vidiku.

Izvor: RTL


Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.