Lacić: Netko kriminalnim radnjama želi gurnuti Adriju u stečaj i domoći se nekretnina


– Tko stoji iza tvrtki koje su dostavile svaka po jedan račun za nekakve pijanke ili orgije u lokalu u Tkalčićevoj ulici iz srpnja prošle godine otkrit će, nadam se, policija i državno odvjetništvo, kazao je Lacić, naglašavajući kako je ovdje riječ o čistom kriminalnom djelu i pokretanju stečaja temeljem lažnih računa i krivotvorina

Nakon što je odvjetnik Miodraga Lacića, vlasnika Adrije d.d., početkom siječnja s naznakom “vrlo žurno” Trgovačkom sudu u Zadru podnio zahtjev za donošenje privremene mjere, jer zakupci te riboprerađivačke tvrtke Neven Badurina i Jadranko Lisica ne žele prihvatiti raskid ugovora od 17. prosinca prošle godine i vratiti mu tvrtku natrag na upravljanje, Ardena Bajlo, predsjednica tog suda, zakazala je ispitno ročište. Bajlo je sve strane u postupku na raspravu pozvala 22. veljače uz obrazloženje kako je riječ o iznimno opsežnom i zahtjevnom predmetu, no ista sutkinja zakazala je još jedno ročište vezano uz Adriju d.d. i to mjesec dana ranije – 22. siječnja. Riječ je o ispitnom ročištu na kojem bi se trebalo raspravljati o pokretanju stečaja za Adriju d.d., a temeljem prijedloga dviju zagrebačkih tvrtki s temeljnim kapitalom od 20 tisuća kuna i po jednim zaposlenikom prijavljenih na istoj adresi, Lonjščina 1.

Stečaj Adrije pokrenut nelegalno
– Ja prvi put čujem za te tvrtke pa tako i za njihovo potraživanje. Nikakav račun do danas nismo od njih dobili niti je i na koji način zatražena naplata, a sad se odjednom traži stečaj. Kako nismo s njima surađivali, mislim da je onda sasvim jasno kako netko želi gurnuti Adriju u stečaj, radnike poslati kućama i domoći se vrijednih nekretnina. Tko stoji iza tvrtki koje su dostavile svaka po jedan račun za nekakve pijanke ili orgije u lokalu u Tkalčićevoj ulici iz srpnja prošle godine otkrit će, nadam se, policija i državno odvjetništvo – kazao je Lacić, naglašavajući kako je ovdje riječ o čistom kriminalnom djelu i pokretanju stečaja temeljem lažnih računa i krivotvorina.

Iz priložene dokumentacije koju je Trgovačkom sudu u Zadru dostavila tvrtka Eko Rasadnika iz Zagreba posredstvom odvjetničkog ureda Jurice Tončića stoji kako se potražuje naplata duga od oko 23 tisuće kuna za usluge organizacije domjenka u U.O. Giardino. Drugi račun uime tvrtke Koncept Dedići dolazi s iste adrese na svega par tisuća kuna manji iznos.

I dok se na sudu čeka pravna pomoć pri istjerivanju pravde na vidjelo 79 radnica iz Benkovca i Knina u svojim domovima čeka vijest o svojim sudbinama i isplati zaostalih sada već sedam plaća. Mnoge od njih očajne su jer se ne mogu prijaviti na zavod za zapošljavanje i tamo ostvariti neka prava, a niti vratiti na posao kako bi primile plaću nužnu za najosnovnije potrebe, a u brojnim slučajevima i za podmirivanje dospjelih rata kredita zbog čega im banke sada već prijete ovrhama.

Radnice očajne, prijete im ovrhe
– Mi više ne znamo što učiniti. Naši predstavnici sindikata poduzeli su sve što se moglo vezano uz te zakonske i pravne stvari, ali sve to sporo teče. Nama je svaki novi dan bez plaće vječnost. Nekim obiteljima ta plaćica iako mala bila je za prehranjivanje. Sad su gladni, a boje se i da će im uskoro isključiti struju i vodu jer ni te račune ne mogu plaćati – kažu očajne radnice iz Benkovca poručujući kako je jednako i s onima iz Knina, a to, kažu, znaju jer se svakodnevno čuju te tješe jedna drugu u ovim teškim trenucima.

Radnice, ove nezaposlene jednako kao i dvjestotinjak onih što su nastavile raditi kod novih poslodavaca svu svoju nadu za razrješenje nezavidne situacije u kojoj su se od listopada našle polagale su u Državni inspektorat kojemu su predstavnici sindikata PPDIV-a prijavili sve nepravilnosti s kojima su se suočile nakon što je potpisan ugovor o zakupu ozmeđu Adrije d.d. i Adrije Zadar 1 d.o.o., no pristigli odgovor s njihovim nalazima nije ih ohrabrio.

U nalazu inspekcije navodi se, naime, kako su inspektori rada Državnog inspektorata utvrdili da su Adria d.d. i Adria Zadar 1 d.o.o. 17. listopada 2012. godine sklopili Ugovor o zakupu i Sporazum na temelju kojih su ugovori o radu radnika prvog poslodavca preneseni na drugog (novog) poslodavca zajedno sa svim njihovim pravima i potraživanjima, no da slijede optužni prijedlozi zbog nepridržavanja istih s obje strane.

[stextbox id=”okvir” caption=”INSPEKTORI ZA RAD NAŠLI NIZ NEPRAVILNOSTI” image=”null”]

Utvrđeno je da Adria d.d. nije, sukladno odredbama čl. 133. st. 6. Zakona o radu, pravodobno prije prijenosa poduzeća potpuno obavijestila sindikalnog povjerenika i sve radnike koji su prijenosom obuhvaćeni (ukupno 286 radnika), i nije novog poslodavca potpuno i istinito izvijestila o pravima radnika čiji se ugovori o radu prenose. Također nije se savjetovala sa sindikalnim povjerenikom o odluci prijenosa poduzeća i prijenosa ugovora o radu.

Adria d.d. nije isplatila zakonom propisanu minimalnu plaću za mjesece kolovoz, rujan i listopad 2012. godine za 79 radnika. Iako je radnicima poslodavac uručio obračune dugovanih, a neisplaćenih plaća, ipak je počinjen prekršaj iz čl. 4. Zakona o minimalnoj plaći – stoji u nalazu inspektorata, uz naznaku da će se zbog sumnje u počinjenje navedenih prekršaja podnijeti optužni prijedlog nadležnom prekršajnom sudu protiv Adrije d.d. i njezina direktora.

[/stextbox]

[stextbox id=”okvir” caption=”OPTUŽNI PRIJEDLOZI BADURINI I LISICI” image=”null”]

Što se tiče tvrtke Adria Zadar 1 d.o.o. nadležnom prekršajnom sudu inspektorat će podnijeti optužni prijedlog zbog sumnje da su protivno čl. 45. st. 1. Zakona o radu od radnika zahtijevali da rade duže od punog radnog vremena, što nisu obavijestili radnike o promjeni rasporeda radnog vremena najmanje tjedan dana unaprijed, kao i zbog sumnje da vode evidenciju o radnicima koja ne sadrži podatke o radnom vremenu, što je poslodavac dužan voditi, a optužni prijedlog će se, kažu iz Državnog inspektorata, podnijeti i zbog toga što u zakonskom roku od 8 dana nisu izvršili prijavu o prestanku-početku osiguranja, te zbog toga što inspektoru nisu na pisano traženje u primjerenom roku dostavili sve podatke potrebne za obavljanje inspekcijskog nadzora.

Osim utvrđenih propusta iz Državnog inspektorata su napomenuli kako je čl. 8. Sporazuma o prenošenju ugovora o radu, na temelju kojih su ugovori o radu radnika jednog poslodavca preneseni na drugog poslodavca, utvrđeno da u slučaju raskida ili otkaza Ugovora o zakupu, zakupodavac se obvezuje radnike vratiti na rad u Adriju d.d. te im priznati sva prava i kontinuitet radnog staža ostvaren u Adria Zadar 1 d.o.o.

[/stextbox]

Izvor: Zadarski list

,

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.