Ostojić: Uspio sam, zdravstvo više ne stvara dugove


Na snagu je stupila i odluka o obveznoj zajedničkoj nabavi ugradbenog i potrošnog materijala, čime se samo u protekloj godini uštedjelo 300 milijuna kuna

Ministar zdravlja Rajko Ostojić jako je zadovoljan prvom godinom svog mandata pa je, u pravom predizbornom stilu kandidata u utrci za budućeg zagrebačkog gradonačelnika, održao konferenciju za novinare na kojoj je pobrojao svoje dosadašnje uspjehe. Četvrtinu svog posla, zacrtanog i Planom 21 on je, uvjeren je, realizirao.

Značajno su, kaže, smanjenje liste čekanja na zdravstvene usluge, za 30 do 50 posto. Na endoprotezu kuka, naveo je primjer, u lovranskoj se klinici do prije godinu dana čekalo gotovo godinu dana, još ranije i po tri godine, dok sada, u prosjeku, čekanje traje 130 dana. Najviše su smanjenje liste čekanja na CT-ove, dodaje ministar, makar u prošloj godini nije kupljen niti jedan takav novi aparat, već su u funkciju stavljeni postojeći uređaji, koje se iz nekog razloga nije koristilo, pa čak i godinama.

Posljednjih mjeseci, nastavlja Ostojić, u državnim se bolnicama bilježi smanjenje ukupnog duga, a novi se dugovi više ne generiraju. Na snagu je stupila i odluka o obveznoj zajedničkoj nabavi ugradbenog i potrošnog materijala, čime se samo u protekloj godini uštedjelo 300 milijuna kuna, novac koji je dotad, zbog rascjepkanosti nabave, ostajao u džepovima trgovaca.

Zdravstveni je doprinos smanjen za dva posto, proširena je lista ljekova, a u srpnju prošle godine izglasan novi Zakon o potpomognutoj oplodnji koji, kaže ministar, parovima i ženama omogućava najsuvremenije metode liječenja neplodnosti. Za bolnice je lani kupljeno 69 novih uređaja, vrijednosti ukupno 246 milijuna kuna,u tijeku je preuzimanje još 70 milijuna kuna vrijednih aparata i ugovaranje dodatnih 28 uređaja vrijednih isto toliko milijuna kuna. Između ostalog, Ministarstvo je nedavno shvatilo da se na ultrazvučni pregled kukova dojenčadi, obavezan do kraja trećeg mjeseca djetetovog života, čeka i po četiri, pet pa čak i više mjeseci te je pred ugovaranjem kupnja i više UZV-a za tu namjenu. U KBC-u Split konačno se, nakon četiri godine nekorištenja, uređuje dječja hematoonkologija, koja bi trebala proraditi u ožujku, dok je 3,2 milijuna kuna uloženo u Odjel za hematologiju i onkologiju Klinike za pedijatriju KBC-a Rijeka. Te su radove financirali Vlada, Grad Rijeka, Udruga Krijesnica, građani i tvrtke. Otvoreno je i novo rodiliše u Šibeniku, opremljena četiri hitna bolnička prijema u Čakovcu, Bjelovaru, Zaboku i Karlovcu. U rad je pušten i novoizgrađeni dio Klinike za tumore KBC-a Sesrte milosrdnice u Zagrebu.

Zdravstveni je sustav informatiziran, kaže Ostojić, a efekti centralnog naručivanja pacijenata bit će vidljivi kroz tri, četiri mjeseca, najavio je. Do kraja ovog mjeseca, također najavljuje, županijske bi skupštine trebale donijeti plan sanacije bolnica.

Izvor: Zadarski list


Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Pravila o zaštiti privatnosti i kolačićima na ZADARdanas
ZADARdanas koristi kolačiće u svrhe pružanja boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti naših usluga, mjerenja posjećenosti te prilagodbe sustava oglašavanja.Ukoliko ste suglasni s tim, kliknite na "Slažem se"
Osnovni kolačići za ZADARdanas

Strogo nužan kolačić bi trebao biti omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli spremiti vaše postavke za postavke kolačića.

Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da svaki put kada posjetite ovu web stranicu morat ćete ponovno omogućiti ili onemogućiti kolačiće.