-
Malo dobrih vijesti: U 2024. čeka nas poskupljenje nekoliko namirnica, a evo što će biti s inflacijom
U svojoj najnovijoj analizi glavnih globalnih trendova i izgleda za sljedeće dvije godine Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) navodi da će se usporiti rast BDP-a jer stroži financijski uvjeti, slab rast trgovine i niže poslovno i potrošačko povjerenje nastavljaju uzimati danak globalnim gospodarstvima. Na globalnoj razini se predviđa smanjenje rasta na 2,7% u…
-
SANKCIJE ‘DJELUJU’, EU UBRZANO PROPADA Kineski juan prestigao euro, postao druga svjetska valuta
Gospodarstvo Kine je u trećem kvartalu raslo brže od očekivanja. S druge strane, Njemačka će vjerojatno ući u drugu recesiju 2023. Po prvi puta je kineski juan prestigao euro i postao druga glavna trgovačka valuta, objavila je Banka za međunarodna poravnanja (BIS). Najčešće korištene valute u međunarodnoj trgovini putem SWIFT sustava i dalje je američki dolar (84,15…
-
EU predlaže uvođenje digitalnog eura
Europska komisija danas je predložila uspostavu okvira za moguće uvođenje digitalnog eura te prijedlog da se osigura obavezno prihvaćanje plaćanja u gotovini kako bi se odagnao strah mnogih da bi digitalna valuta mogla posve istisnuti gotovinu. Komisija je predložila i da digitalni euro, nematerijalna valuta, dobije status zakonskog sredstva plaćanja u europodručju, a trenutačno taj…
-
EUROPSKA SREDIŠNJA BANKA: Moguć je kaotičan pad cijena nekretnina u eurozoni
Cijene stambenog prostora u eurozoni mogle bi “kaotično” pasti jer stanovi zbog visokih kamatnih stopa postaju nedostupni građanima, a neprivlačni ulagačima, upozorila je u srijedu Europska središnja banka (ESB). To je jedan od nekoliko rizika istaknutih u ESB-ovoj analizi financijske stabilnosti, uz više troškove zaduživanja i sporiji gospodarski rast, koji šteti tvrtkama i kućanstvima. Od…
-
Izvoz u 2022. porastao za 31,4 posto, uvoz za 48 posto
Vrijednost hrvatskog robnog izvoza u 2022. godini iznosila je 182 milijarde kuna što je u odnosu na 2021. povećanje za 43,4 milijarde kuna odnosno 31,4 posto, dok je uvoz iznosio 315,4 milijardi kuna i povećan je za oko 102 milijarde kuna ili 48 posto, pokazuju konačni podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS). Deficit robne razmjene…
-
NIJE GOTOVO: Nakon propasti dviju američkih banaka, na rubu sloma je i treća: ‘Prva je nestala u 36 sati’
Od svih činjenica koje su se pojavile o propasti dviju američkih banaka u ožujku, uključujući neodgovorena pisma upozorenja regulatora, zanemaren kamatni rizik, preveliku razinu neosiguranih depozita i dr., jedan podatak posebno izaziva duboku nelagodu među financijskim regulatorima, a to je brojka 36, odnosno broj sati koliko je trebalo da propadnu. To je, dakle, otprilike broj…
-
UBS-ovo preuzimanje Credit Suissea: “Zombija će zamijeniti čudovište”
Švicarka je u ponedjeljak ušla u novu eru nakon što je UBS uz posredovanje regulatora i vlade kupio posrnuli Credit Suisse, otvorivši pitanja o narušavanju tržišnog natjecanja i o narušavanju ugleda financijskog sektora na globalnoj razini. Prema paketu koji su u nedjelju odobrili švicarski regulatori, UBS će za Credit platiti tri milijarde švicarskih franaka (tri…
-
Stanovi skuplji i do 20 posto, agent za nekretnine Boro Vujović otkrio hoće li uskoro padati
Najskuplji stan prodao je, navodi, u Zagrebu i to za 10.000 eura za kvadrat. U Dubrovniku cijene za novogradnju idu od 3000 do 10.000 po kvadratu Biste li kupili stan čiji kvadrat košta 5000 eura? To je u Zagrebu u zadnje vrijeme gotovo pa normalna cijena, puno su puta u Direktu izvještavali o podivljalim cijenama…
-
Glavni ekonomist HNB-a: Ne namjeravam upisati državne obveznice
Glavni ekonomist HNB-a Vedran Šošić gostovao je na N1 televiziji te je komentirao kupnju narodnih obveznica i ekonomsko stanje u Hrvatskoj, uključujući inflaciju i rast kamatnih stopa. “Ne namjeravam upisati obveznice. Rješenje je vrlo jednostavno, u HNB-u imam pristup informacijama kojima običan čovjek nema. Zbog toga moram tražiti dopuštenje zbog naše usklađenosti poslovanja svaki put…
-
Prof. IVAN LOVRINOVIĆ: “Evo što se krije iza narodnih obveznica”
‘Zašto građanima nisu ponudili tzv. indeksnu klauzulu na obveznice, koja prati stopu inflacije uvećano za primjerice 3%? Ovako je to čisti – gubitak’, smatra profesor. – Iako se na prvi pogled čini da država nudi građanima dobru priliku da zarade, to vjerojatno neće biti tako, upozorava profesor ekonomije Ivan Lovrinović povodom Plenkovićeve najave o izdavanju…
-
MONETARNA POLITIKA: Sigurna je jedino – neizvjesnost
Upravno vijeće Europske središnje banke na jučerašnjoj je sjednici očekivano povećalo tri ključne kamatne stope ESB‑a za 50 baznih bodova. Sukladno navedenom kamatna stopa za glavne operacije refinanciranja povećana je na 2,5%, kamatna stopa za mogućnost posudbe na kraju dana na 2,75%, a depozitna kamatna stopa na 2%. Iako će se odluke o budućim promjenama…
-
Pale cijene na azijskim burzama, oslabio dolar
Na azijskim su burzama cijene dionica pale, ponajviše u tehnološkom sektoru, nakon upozorenja Microna da će smanjiti proizvodnju čipova zbog prevelikih zaliha i slabije potražnje. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7 sati u minusu 0,6 posto. Pritom je japanski Nikkei indeks oslabio 0,30 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Južnoj…