fbpx

Kerum izmislio agenciju čije istraživanje tvrdi da vodi u utrci za gradonačelnika

Nema je u registru, nema je na internetu, marketinški stručnjaci o njoj pojma nemaju

Agencija ‘Best’ provela je istraživanje na uzorku od 4180 ispitanika koje je pokazalo da Željko Kerum uvjerljivo vodi”, tekst je to plaćenog oglasa koji je izborni stožer aktualnog splitskoga gradonačelnika objavio samo dva dana uoči početka izborne šutnje, a tri dana uoči izlaska Splićana na birališta, piše Slobodna Dalmacija .

Ni rezultata, ni preciznih postotaka, ni detalja o uzorku, niti bilo kojeg drugog podatka koji prate istraživanja renomiranih agencija koje testiraju puls birača. Tek tvrdnja da Kerum “uvjerljivo vodi” koja bi, u samo povečerje izborne kampanje, trebala splitskom poteštatu donijeti koji glas više u tijesnoj utrci koju vodi za ulazak u drugi krug. Jeftin trik ili dalekosežan potez koji će Kerumu donijeti odlučujuće poene?

Prije ovo prvo. Agencija “Best” jednostavno ne postoji. Ako je suditi po podacima Ministarstva pravosuđa, ni jedna tvrtka pod tim imenom nije registrirana u nekom od trgovačkih sudova na teritoriju Hrvatske. Osim jedne u Osijeku, a ta se bavi uzgojem stoke, peradi i drugih životinja.

Agencija “Best” nema ni svoju web-stranicu, što je u eri interneta neizostavan dio ozbiljnog poslovanja.

Nitko od marketinških stručnjaka s kojima smo kontaktirali nikada nije čuo za tu agenciju, ni jedna od političkih stranaka nikada nije s njom radila, nigdje u medijima nije objavljeno neko njezino istraživanje…

No, nisu fantomske agencije jedini problem koji prati političare i njihove ankete uoči svakih izbora. Iako se svi trse pokazati ankete koje im idu u prilog, nadajući se da će im one donijeti koji glas, njihov konačni utjecaj na stvarnog birača prilično je beznačajan.

Prof. dr. Vesna Lamza-Posavec, znanstvenica s Instituta “Ivo Pilar” koja se bavila proučavanjem dosega predizbornih istraživanja javnog mišljenja, tvrdi da ne postoje nikakvi znanstveni dokazi da rezultati raznih anketa imaju ikakav značajniji utjecaj na ishod izbora.

– Pitanje je prate li birači ankete, jesu li upoznati s njihovim rezultatima i vjeruju li im. Na one koji su već prije čvrsto odlučili za koga će glasati ankete uopće ne utječu, tek možda na neodlučne, i to u udjelu od jedan posto ili čak manje – ističe prof. dr. Lamza-Posavec.

Ankete, prema njezinim riječima, imaju najviše utjecaja na političare i njihovu retoriku, a vrlo malo – ako ikako – na birače.

S tom se ocjenom slaže i prof. dr. Anđelko Milardović iz Centra za politološka istraživanja.

– Ako postoji političko tržište koje će glasati za ili kontra Keruma, ni jedna agencija ne može promijeniti te stavove – ističe prof. dr. Milardović.

Ankete, prema njegovim riječima, služe kako bi proizvele pristanak: one pokušavaju nagovoriti potrošača, odnosno birača, da na političkom tržištu kupi određeni proizvod, odnosno da glasa za određenoga kandidata.

− Ako je agencija koja je provela neko istraživanje fantomska, onda je isključivi cilj objavljivanja takve informacije manipulacija biračima – zaključuje prof. dr. Milardović.

Zagonetni anketari

• “Totus Opinionmeter” – agencija koja je počela objavljivati svoja istraživanja preferencija birača u jesen 2009. godine, netom nakon što je Nadan Vidošević, šef HGK, objavio svoju kandidaturu za predsjednika Republike. Njezini rezultati u pravilu su Vidoševiću davali prednost pred ostalim kandidatima. Iz Josipovićeva stožera tada su tvrdili da su ta istraživanja rađena “irelevantnom metodologijom, bez anketara i pomoću pitanja snimljenih na automatskoj sekretarici”. Netom uoči izbora prognozirali su da će Josipović i Vidošević ući u drugi krug. Nakon toga više nisu objavljivali istraživanja o političkim rejtinzima ni pojedinaca ni stranaka.

• “Sinergie” – tu je agenciju koja se pojavila u okrilju SDP-a uoči lokalnih izbora 2009. isprva pratio glas fantomske. Ipak, otkrilo se da je riječ o stvarnoj tvrtki koja je provodila istraživanja trendova među biračima za lokalne izbore, a nešto kasnije i za predsjedničke, koristeći pritom stranački call-centar socijaldemokrata. SDP je, prema objašnjenjima s Iblerova trga, naručivao ta istraživanja preko “Sinergiea” kako ne bi trebao plaćati skupe usluge drugih agencija za istraživanje tržišta. Tijekom predsjedničkih izbora SDP se vratio “IPSOS Pulsu” kao glavnoj agenciji od koje naručuju istraživanja.

Mucalo: Agencija dobila posao i odradila ga

Nešto više detalja o agenciji “Best” pokušali smo doznati u izbornom stožeru Željka Keruma.

– Ne želimo za javnost komentirati nešto što smo naručili za našu uporabu, budući da smo htjeli samo još jednu potvrdu već objavljenih anketa u kojima također pobjeđujemo. Agencija je dobila zadatak i odradila ga, HGS je platio anketu i itekako smo, naravno, zadovoljni dobivenim omjerom snaga kandidata u utrci za poteštata – kazao nam je Duško Mucalo, savjetnik za odnose s javnošću Hrvatske građanske stranke (HGS).

Izvor: Jutarnji list