fbpx

SAD razmatra unilateralni napad na Siriju, Francuska najavila da će sudjelovati bez obzira na povlačenje Velike Britanije

Nakon što je britanski parlament odbacio mogućnost sudjelovanja Velike Britanije u vojnoj intervenciji u Siriji, SAD je objavio da će “djelovati u svom najboljem interesu”.

Podsjećamo, u britanskom je parlamentu sinoć održano glasanje o Vladinom prijedlogu o pokretanju vojne intervencije u Siriji, kao i o amandmanu koji je na taj prijedlog uložila Laburistička stranka. S 285 glasova protiv i 272 glasa za, parlament je odbacio Vladin prijedlog.

Francuska je danas objavila da će, usprkos tome što je britanski parlament odlučio da ta zemlja ne ide u napad na Siriju, “poduzeti mjere protiv vladajućeg režima zbog očitog kemijskog napada, čak i bez britanskog sudjelovanja u akciji”, javlja RT.

Britanski premijer David Cameron nakon glasanja je izjavio da je “očito da britanski parlament ne želi vojnu intervenciju u Siriji” te da će “djelovati u skladu s tom odlukom”.

SAD ne mari za britanski parlament, nastavlja “u svom najboljem interesu”

“Zemlje koje krše međunarodne norme o kemijskom oružju trebaju odgovarati za svoje postupke”, priopćeno je. Usprkos iznenađujućem rezultatu glasanja u britanskom parlamentu koje je Vladi te zemlje zabranilo u sudjelovanje u napadu na Siriju, američki ministar obrane Chuck Hagel rekao je će SAD i dalje nastojati okupiti “međunarodnu koaliciju” koja bi zajedničkim snagama trebala “povući poteze u sirijskoj krizi”.

U jučerašnjem je priopćenju iz Bijele kuće objavljeno da će odluke predsjednika Baracka Obame biti “u najboljem interesu SAD-a”. Naglašeno je da predsjednik “vjeruje da su pitanju temeljni američki interesi”. BBC doznaje da je državni tajnik John Kerry komentirao da “vanjske politike drugih zemalja ne smiju kočiti SAD”. SAD je sada prisiljen razmotriti mogućnost unilateralnog napada na Siriju. Iako je britanska potpora SAD-u nije nužna, Obamina je administracija u slučaju Sirije izgubila najlojalnijeg saveznika koji je sudjelovao u svakoj većoj američkoj ofenzivi posljednjih godina, piše Guardian.

Demokratski član parlamentarnog Odbora za vanjsku politiku Eliot Engel rekao je kako je nedvojbeno da je kod Damaska 21. kolovoza korišteno kemijsko oružje, i to namjerno, od strane režima sirijskoga predsjednika Bašara al-Asada. Dodao je da je glavni dokaz komunikacija visokorangiranih sirijskih dužnosnika koji su bili prisluškivani. Navodno je jedan nadzirani dužnosnik sugerirao da su kemijski napadi bili razorniji nego što je bila namjera. Podsjećamo, u napadu u predgrađu Damaska poginulo je najmanje 355 ljudi.

UN-ovi inspektori još uvijek istražuju slučaj. Kako je najavljeno, danas bi trebali biti gotovi s istragom, a u subotu objaviti rezultate.

Grupiranje vojnih snaga na istočnom Mediteranu

Sukobljene strane u sirijskoj krizi počele su grupirati vojne snage na istoku Mediterana. S druge strane, CNN javlja kako u Damasku vlada “jeziva tišina” – nema naznaka da se tamošnje vlasti pripremaju na mogući napad zapadnih sila, usprkos suprotnim tvrdnjama predsjednika Bašara al-Asada.

Rusija je u istočni Mediteran poslala dva ratna broda, objavila je agencija Interfax. Ruska je vojska demantirala da su brodovi onamo poslani zbog sirijske krize. Objašnjeno je da se radi o “dugo planiranoj rotaciji brodova u regiji”.

U međuvremenu je Ministarstvo obrane Velike Britanije potvrdilo da je na Cipar poslalo šest vojnih aviona tipa RAF Typhoon. Avioni su poslani na Cipar kako bi “branili britanske baze”, objašnjeno je u priopćenju. “Avioni nisu poslani kako bi sudjelovali u vojnom napadu na Siriju”, piše Ministarstvo te dodaje da se radi o “preventivnoj mjeri”. Podsjećamo, povećan broj američkih ratnih brodova na tom se području nalazi već neko vrijeme.

Izvor: Index.hr