fbpx

Branitelji Mladinea i Zrnića Marinovića najavili odgovor na optužnicu: Nisu krivi!; Holy: Čudi me što je trebalo toliko do optužnice

Branitelji Vinka Mladina i Mihe Zrnića Marinovića najavili su danas da će podnijeti odgovor na optužnicu kojom Uskok njihove branjenike tereti da su s još četiri osobe fiktivnim otkupom PET ambalaže iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost izvukli najmanje 130 milijuna kuna.

Treća optužnica koja je podignuta protiv bivšeg direktora tog Fonda Mladinea, po mišljenju njegova branitelja Milenka Umićevića je neosnovana pa će na nju, nakon što je zaprimi, uložiti odgovor.

“Naš stav je da je optužnica neosnovana i to će biti izraženo u našem odgovoru”, rekao je Hini Umićević.

Odvjetnik Andrej Korljan, koji brani vlasnika zadarske tvrtke Odlagalište sirovina Zrnića Marinovića, prozvanog “dalmatinskim kraljem otpada” najavio je također da će kad dobije optužnicu podnijeti odgovor.

Da je protiv njegova branjenika podignuta optužnica Korljan je doznao iz medija jer je ni on još nije dobio.

“Ako je optužnica podnesena, kada je dobijemo, naravno da ćemo podnijeti odgovor i iznijeti sve svoje argumente te ukazati na promašenost teze Uskoka da bi moj branjenik počinio kazneno djelo”, rekao je Korljan.

Zbog izvlačenja miljunskih iznosa iz Fonda fiktivnim otkupom ambalaže, uz Mladinea i Zrnića Marinovića, optužene su još četiri osobe, među njima vlasnica tvrtke BBS za preradu plastičnog otpada iz Podruta i bivša HDZ-ova saborska zastupnica Barbara Bešenić, te direktor poduzeća Retabl iz Metkovića Dragan Mioč.

Uskok ih tereti da su se od 2006. do 2009. udružili kako bi nezakonito zaradili dvostrukom naplatom te naplatom ambalaže koja nije prikupljena i predana koncesionaru. Optužnicom su obuhvaćene i tri tvrtke koje Uskok tereti kao pravne osobe.

Mladineo je ranije optužen da je sa Zrnićem Marinovićem Fond oštetio za više od 46 milijuna kuna, ali je zagrebački Županijski sud u siječnju vratio optužnicu tužiteljstvu na doradu.

Sud je, međutim u ožujku potvrdio optužnicu kojom se Mladinea tereti da je sklapao nepovoljne ugovore s marketinškom agencijom Fimi medija, znajući da će novac završiti u “crnom fondu” HDZ-a.

Ta optužnica jedna je u nizu što ih je zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo podiglo protiv odgovornih osoba iz državnih institucija i tvrtki zbog poslovanja s Fimi medijom, a koje nisu obuhvaćene USKOK-ovom optužnicom protiv HDZ-a, bivšeg stranačkog predsjednika Ive Sanadera i njegovih suradnika.

M. Holy: Čudi me da je toliko vremena trebalo

Saborska zastupnica i bivša ministrica zaštite okoliša i prirode Mirela Holy istaknula je danas kako ju ne iznenađuje ali se čudi da je toliko vremena trebalo da se podigne optužnica protiv bivšeg direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Vinka Mladinea i još pet osoba koje Uskok tereti da su fiktivnim otkupom PET ambalaže iz Fonda izvukli najmanje 130 milijuna kuna.

“Mene ovaj postupak ne iznenađuje s obzirom na činjenicu da sam ja još kao saborska zastupnica od 2008. godine upozoravala na to da je taj sustav potpuno netransparentan i na kršenje zakona u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost vezano upravo uz PET ambalažu.

Čudim se malo što je toliko trebalo vremena da se napokon pokrene postupak i nadam se da će ovaj postupak dovesti do uvođenja tržišnih kriterija u gospodarenje posebnim kategorijama otpada, znači ne samo PET ambalaže”, izjavila je Mirela Holy novinarima u Zagrebu na osnivačkoj skupštini nove stranke Održivi razvoj Hrvatske – ORaH za čiju je predsjednicu izabrana.

Istaknula je da je i kao ministrica zaštite okoliša i prirode htjela uvesti sustav ‘recovery organizacija’ kakav postoji u većini europskih država zbog toga što je to najtransparentniji sustav i osigurava tržišno gospodarenje posebnim kategorijama otpada.

Objašnjavajući taj sustav rekla je da ‘recovery organizacije’ okupljaju one koji stavljaju ambalažu na tržište, zatim reciklažere, odnosno one koji obrađuju, udruge potrošača, regulatora (znači Ministarstvo zaštite okoliša i prirode) i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Oni se međusobno dogovaraju oko najefikasnijeg sustava za upravljanje odnosno gospodarenje tim vrstama otpada i na taj način se uspostavljaju tržišni kriteriji i ispunjavaju se nacionalni ciljevi koje određuje regulator, rekla je Holy.

Izvor: Slobodna Dalmacija