fbpx

ZAVJERA PROTIV MINISTRA-BULDOŽDERA? SDP-ovci pobrojali Linićeve grijehe

U SDP-u je sastavljena lista Linićevih pogrešaka jer su ljubomorni na njegovu popularnost, otkriva 24sata Express

Liniću tako kolege SDP-ovci iz Vlade zamjeraju to što nije obuzdao deficit i potrošnju, zbog čega dolazimo pod nadzor Europske komisije, zatim mu zamjeraju povećanje PDV-a na 25 posto koje nije dalo rezultate, već samo pad potrošnje. Pogriješio je, tvrde, i sa smanjenjem stope za ugostiteljstvo koju sada plaćamo svi povišenjem stope PDV-a za hranu, vodu… Također, Hrvatska je platila pet milijuna eura jer je pokušavao spasiti tvrtku prijatelja Roberta Ježića.

Duga je lista Linićevih grijeha koju su prema Expressu sastavili stranački kolege iz Vlade:

– u Centar banci izgubljeno je izravno 50 milijuna kuna
– predstečajne nagodbe, kako ih je zamislio Linić, omogućile su velike zloupotrebe, no tvrtke kojima je država oprostila milijune duga nemaju jamstvo za opstanak i plaćanje preostalog duga
– ukida sve poticaje i povisuje cijene s ludim obrazloženjima
– zaratio je s poslodavcima s kojima Milanović želi dobar odnos
– nije osigurao niži PDV na hranu
– zbog prijeke i svađalačke naravi Linić je zaratio sa svima – bankama, poslodavcima, Crkvom, ugostiteljima…
– inzistirao je na porezu na imovinu, zbog čega je ušao u rat s koalicijskim partnerom HNS-om.

SDP-ovci također zamjeraju Liniću to što je postavio svoje ljude na ključna mjesta, poput Croatia osiguranja, HAC-a i ARZ-a. Nije im drago ni to što inzistira na prodaji Croatije i HPB-a. Osim toga, smeta im Linićevo soliranje i nepoštivanje Milanovića.

Najvažniji ekonomski problem koji Linić ne može riješiti jest državni proračun, ali zato što su u njega ugrađene pogreške svih njegovih kolega iz Vlade. Planirani deficit za iduće godine je toliki da su mnogi ozbiljni ekonomisti pomislili da je riječ o šali. Nažalost, situacija je dramatična, jer ključni ljudi u Vladi, Zoran Milanović i Branko Grčić, ne žele reforme, pa je jedino rješenje da se namakne novac za proračun – novo zaduživanje, rasprodaja preostalih državnih vrijednosti i porezna presija.

Ljubo Jurčić smatra da Hrvatska uopće nije u tako jadnom stanju kako to neki prikazuju. Druga je stvar, navodi, to što se Vlada ne snalazi. ‘Stanje s proračunom i javnim dugom uopće nije tako dramatično. Hrvatski javni dug je 60 posto BDP-a, što je kudikamo manje od njemačkog (85 posto), američkog (105 posto)…’, tvrdi Jurčić. Ističe da Vlada treba prestati rezati i 90 posto investicija usmjeriti u proizvodnju.

Dio SDP-ovaca smatra da su Linić i Milanović izdali socijaldemokraciju. ‘Već godinu dana pratim što će biti s modelom subvencionirane stambene štednje i slutio sam što će učiniti hiperaktivni ministar’, ispričao je za Express jedan SDP-ovac. On ističe: ‘Slutim da će uskoro na red doći i subvencija mirovinske štednje. Treba zatrti sve isprobane dugoročne modele koji jamče kakvu-takvu sigurnost građanima. Ali zato ćemo bez ikakve evaluacije opraštati dugove vlasnicima kapitala i subvencionirati proizvodnje koje propadaju ili ‘uložiti’ proračunske kune u Centar banku…’

Sivilo u Milanovićevoj vladi

Naime Branko Grčić se zalaže za nježne promjene, protivnik je oštrih rezova i vjeruje da će se zemlja izvući iz krize na valu rasta ekonomija u okruženju; ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak nije uspio pokrenuti gospodarstvo, ali ciklus investicija nije ni mogao započeti uz ovako ubitačne poreze. Rajko Ostojić, Mirando Mrsić i Gordan Maras više se bave zagrebačkim izborima nego svojim resorima. Milanka Opačić, zadužena za reforme Vlade, u svom resoru nije provela nijednu. Arsen Bauk i Siniša Hajdaš Dončić su iznimke – oni predano rade. Zmajlovića bije glas da je multiplicirao kabinet, no rezultati rada su slabo vidljivi.

Izvor: Tportal.hr