fbpx

Voxu oproštena i prolongirana većina dugova

Daljnje odluke o sudbini VOX-a donose razložni vjerovnici koji su prihvatli opis i prolongaciju većine dugova, a u tom sklopu je i isplata plaća za šesdesetak zaposlenika

Plan financijskog rekonstruiranja tvrtke VOX d.o.o. u vlasništvu Rena Sinovčića prihvaćen je.

Nagodbeno vijeće jučer je donijelo rješenje u kojem stoji kako su Plan koji je Fini na odlučivanje o otvaranju predstečajne nagodbe za ovu posrnulu tvrtku s gubitkom od 77 milijuna kuna predan još u srpnju prihvatila većina vjerovnika. Postupak predstečajne nagodbe početkom mjeseca bio je prekinut na zahtjev Porezne uprave Zadar, a u obrazloženju je tada stajalo da je to učinjeno kako bi se obavio postupak nadzora nad povezanim društvima zbog utvrđivanja zlouporabe prava pred nadležnim tijelom. Riječ je bila o Sinovčićevu dugovanju prema Poreznoj upravi u iznosu od četiri milijuna kuna, no 11. studenog ove godine dostavljena je dopuna koju su, kako je izvjestilo Ministarstvo financija, razložni vjerovnici većinom glasova prihvatili. Dvije trećine glasale su za, dok je jedna trećina vjerovnika bila protiv ovog Plana, no zanimljivo je da nitko od vjerovnika, iako je za to imao zakonsku podlogu, u vrijeme prekida nije pred Trgovačkim sudom u Zadru podnio prijedlog za otvaranje stečajnog postupka.

Najveći vjerovnik VOX d.o.o. je Dalibor Zebić, bivši trener NK Zadra, s potraživanjem od 21.164,466,28 kuna, a slijede Hypo banka sa 15 milijuna kuna, zatim tvrtke u vlasništvu Zdenka Zrilića – Tehno d.o.o. s 10 milijuna i Nautilius d.o.o. s 3,3 milijuna kuna. Ministarstvo financija od Sinovčića potražuje osam milijuna kuna, a NK Zadar i Slobodna Dalmacija svaki po nešto više od pet milijuna kuna.

Prema nama dostupnim informacijama situacija interna kontrola HAC ONC-a istražuje zašto djelatnici iz noćne smjene koja završava u 7 sati nisu izišli već prije 6 na teren i posuli zaleđeni dio kolnika. Nesreća se, podsjetimo, dogodila oko 6,10, a očito se čekala “nova” smjena koja dolazi u sedam sati na posao, kako bi se oni bavili posipanjem ceste

Na Općinskom sudu u Zadru jučer je predstavljen Bilten sudske prakse ovog suda za prošli mjesec. Stručna tema broja odnosila se na primjere doprinosa odgovornosti iz sudske prakse u prometu, a izlagao je doc. dr. sc. Ivo Jakovljević, dipl. ing. strojarstva, sudski vještak iz Šibenika s 40-godišnjim iskustvom rada u struci koji je ujedno i redoviti član znanstvenog vijeća za promet.

– Sudski postupci u naknadi štete su obično dugotrajni, iscrpljujući i skupi pa se nerijetko događa da troškovi postupaka nadmaše visinu naknade štete. Radi toga se uobičajeno koriste slični slučajevi iz sudske prakse kako bi se radilo po jedinstvenim kriterijima kod svih sudova u Hrvatskoj, kao i u ostalim europskim zemljama – riječi su kojima je dr. Jakovljević uveo u ovu vrlo zanimljivu, ali i na sudovimja vrlo učestalu temu. Pojasnio je kako se u posljednje vrijeme umjesto donedavnog izraza “podijeljena odgovornost” sada koristi izraz doprinos oštećenika vlastitoj šteti.

Među brojnim primjerima koje je dr. Jakovljević iznio na ovom stručnom skupu našao se i jedan lančanog sudara s autoceste u Njemačkoj. Dr. Jakovljević ga je, zbog sličnosti usporedio sa stravičnom nesrećom koja se prije svega pet dana dogodila na autocesti kod tunela Sveti Rok, a u kojoj su tri osobe poginule te ih je 18 ozlijeđeno. Prometni vještak iza kojeg je cijeli niz stručnih ekspetriza prikupljenih temeljem 40-godišnjeg rada u struci kazao je kako je sasvim jasno da su vremenski uvjeti i stanje na cesti uzrok tragedije kod tunela Krpani.

– Cesta je bila zaleđena, a nije bila posuta pa je došlo do proklizavanja. Da nije u pitanju ljudski faktor vozača govori sama struktura sudionika u nereći gdje osim vozača osobnih automobila imate i profesionalce u autobusu, kombiju, kamionu.

Zašto cesta nije bila posuta, utvrdit će oni čija je to nadležnost – zaključio je dr. Jakovljević.

Izvor: Zadarski list/ZDanas